Programy i projekty
- Szczegóły
- Autor: Administrator
REALIZACJA:
Program osłonowy "Korpus Wsparcia Seniorów" na rok 2022 dla mieszkańców miasta Grajewo zwany dalej "Programem" przyjmuje się dla realizacji programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pn. "Korpus wsparcia Seniorów" na rok 2022.
Jest to element polityki społecznej państwa w zakresie wsparcia działań na rzecz seniorów niesamodzielnych ze względu na wiek oraz stan zdrowia, mających na celu zapewnienie bezpiecznego funkcjonowania seniorów w ich miejscu zamieszkania. Program osłonowy jest również odpowiedzią na potrzeby seniorów w zakresie ochrony przez zakażeniem COVID-19, w związku z utrzymującym się stanem epidemii na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Przyjęcie programu osłonowego jest wymagane dla uzyskania przez Miasto Grajewo wsparcia finansowego w 2022 r. ze środków pochodzących z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, o którym mowa w art. 65 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych niemi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 568, z późn.zm.).
W ramach Programu Miasto Grajewo działające przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Grajewie przystąpi do:
Modułu II - świadczenie usługi tzw. "opieki na odległość" przy użyciu "opasek bezpieczeństwa".
Z analizy przeprowadzonej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Grajewie wynika, że na terenie miasta Grajewo zameldowanych jest na pobyt stały 3330 mieszkańców w wieku 65+, natomiast na pobyt czasowy 367 osób (stan na dzień 31.12.2021 r.). W związku z tym planuje się wsparcie 200 mieszkańców spełniających wymogi Programowe, jako pilotażowe działanie na terenie gminy.
I. Cel i adresaci Programu osłonowego "Korpus Wsparcia Seniorów" na rok 2022 dla mieszkańców Miasta Grajewo.
1. Celem Programu jest zapewnienie usługi wsparcia na rzecz seniorów w wieku 65 lat i więcej przez świadczenie usług wynikających z rozeznanych potrzeb na terenie gminy, wpisujących się we wskazane w Programie obszary oraz poprawa poczucia bezpieczeństwa i możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych przez dostęp do tzw. "opieki na odległość".
2. Adresatami Programu są osoby w wieku 65 lat i więcej, będące mieszkańcami Miasta Grajewo, które mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzące samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkające z osobami bliskimi, które nie są wstanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.
II. Zakres realizacji Programu
W ramach Modułu II zostanie zapewniony dostęp do tzw. "opasek bezpieczeństwa" wyposażonych, w co najmniej trzy z następujących funkcji:
- przycisk bezpieczeństwa SOS,
- detektor upadku,
- czujnik zdjęcia opaski,
- lokalizator GPS,
- funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,
- funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja).
Opaska bezpieczeństwa będzie połączona z usługą operatora pomocy - w przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśniętego guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, co umożliwi połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą. Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor podejmie decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. W zależności od sytuacji może on zapewnić wsparcie emocjonalne przez telefon, poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów), poprosić o interwencję pracownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grajewie lub wezwać służby ratunkowe.
III. Sposób realizacji Programu
- Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grajewie dokonają rozeznania potrzeb mieszkańców w zakresie realizacji Modułu II Programu;
- senior decydując się na skorzystanie z tzw. "opaski bezpieczeństwa" zgłasza się przez ogólnopolską infolinię 22 505 11 11 lub bezpośrednio do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grajewie;
- pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grajewie weryfikuje zgłoszenie
i kwalifikuje seniora do zaopatrzenia w opaskę.
- na podstawie rozeznania potrzeb seniorów w zakresie wyposażenia ich w tzw. "opaski bezpieczeństwa" zostaną zakupione tzw. "opaski bezpieczeństwa" wraz z obsługą systemu
u wybranego realizatora usługi;
IV. Termin realizacji Programu
Program będzie realizowany do dnia 31 grudnia 2022 r.
V. Realizator Programu
Realizatorem Programu będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Grajewie.
VI. Monitoring Programu
Burmistrz Miasta Grajewo w terminie do 31 stycznia 2023 r. przekaże wojewodzie roczne sprawozdanie z realizacji Programu, obejmujące m.in. rzeczywistą liczę osób objętych wsparciem i koszt realizacji pomocy.
REGULAMIN REKRUTACJI I UDZIAŁU W PROGRAMIE
- Szczegóły
- Autor: Administrator
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Grajewie w styczniu 2016 roku złożył do Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku wniosek o dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego pt. ?Grajewskie Centrum Aktywnej Integracji II?. Głównym celem projektu jest aktywne włączenie osób bezrobotnych korzystających z pomocy Ośrodka, w tym z myślą o promowaniu równych szans oraz aktywnego uczestnictwa i zwiększaniu szans na zatrudnienie. Nabór wniosków dotyczy osi priorytetowej VII Poprawa spójności społecznej w ramach działania 7.1 Rozwój działań aktywnej integracji. Projekt zakłada wdrożenie na terenie miasta Grajewo kompleksowego programu na rzecz integracji osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym oraz ich otoczenia ukierunkowane na aktywizację społeczno-zawodową wykorzystującą instrumenty aktywizacji społecznej, zawodowej, edukacyjnej, zdrowotnej, zapewniającego wsparcie zindywidualizowane w oparciu o ścieżkę reintegracji stworzoną indywidualnie dla każdego uczestnika z uwzględnieniem diagnozy sytuacji problemowej, zasobów, potencjału, predyspozycji, potrzeb zaistniałych w mieście. Wniosek przeszedł pozytywną ocenę formalną, poddany został ocenie merytorycznej, która również zakończyła się oceną pozytywną i obecnie jest etap zebrania dokumentacji potrzebnej do podpisania z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego umowy o dofinansowanie projektu.
W ramach projektu wsparciem objętych zostanie 18 osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej oraz osoby zakwalifikowane do III profilu pomocy, zgodnie z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Do grona uczestników projektu należeć będą mieszkańcy miasta Grajewo. W przypadku beneficjentów będących osobami bezrobotnymi należącymi do III profilu pomocy zastosowany zostanie mechanizm PAI. Ponadto osoby uczestniczące w projekcie będą mogły korzystać ze wsparcia finansowego w postaci zasiłków okresowych i celowych. Wsparcie uczestników projektu obejmie pracę socjalną z wykorzystaniem kontraktu socjalnego, udział w działaniach z zakresu aktywnej integracji społecznej, takich jak: trening umiejętności społecznych, pomoc psychologiczna oraz działania z zakresu aktywnej integracji zawodowej w postaci wsparcia doradcy zawodowego, szkoleń zawodowych oraz indywidualnego programu zatrudnienia socjalnego. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Grajewie zaproponował we wniosku o dofinansowanie następujące szkolenia: kurs operatora wózków widłowych, kurs kwalifikacji wstępnej dla kat. D i DE, kurs na prawo jazdy kat. B. Charakter aktywizacji zawodowej będzie miało też skierowanie 10 uczestników projektu do udziału w Centrum Integracji Społecznej. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej jako Realizator I nawiązał współpracę w ramach projektu z Centrum Integracji Społecznej jako Realizator II. Będzie to podmiot wyznaczony do realizacji w ramach projektu działań z zakresu aktywnej integracji zawodowej. Jest to ponadto podmiot wyspecjalizowany w obszarze aktywizacji zawodowej, który zajmie się w ramach projektu wdrożeniem instrumentów aktywizacji zawodowej. Zaangażowanie CIS ma na celu zapewnienie wysokiej jakości usług poprzez zagwarantowanie, że instrumenty aktywizacji zawodowej są wdrażane wyłącznie przez podmioty wyspecjalizowane i zaangażowane do realizacji działań projektowych zgodnie z przepisami prawa krajowego.
Uzyskanie dofinansowania do projektu daje wiele możliwości, dzięki którym jesteśmy w stanie pomóc w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych chociaż części osób korzystających z pomocy tut. Ośrodka.
Informacje o pozyskiwaniu środków unijnych można odnaleźć na poniższych stronach:
Serwis Regionalnego Programy Województwa Podlaskiego
Portal Informacyjny Województwa Podlaskiego
- Szczegóły
- Autor: Administrator
Posiłek w szkole i w domu
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Grajewie udziela wsparcia dzieciom z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej w formie bezpłatnych posiłków w szkole w ramach wieloletniego rządowego programu "Posiłek w szkole i w domu" na lata 2019-2023.
Wsparcie dedykowane jest dzieciom z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej w postaci gorącego posiłku w szkole w ramach wieloletniego rządowego programu "Posiłek w szkole i w domu" na lata 2019-2023.
Program "Posiłek w szkole i w domu" na lata 2019-2023 został wprowadzony uchwałą nr 140 Rady Ministrów z dnia 15 października 2018 r. Założeniem Programu jest wsparcie finansowe gmin w udzieleniu pomocy w formie posiłku dzieciom, które wychowują się w rodzinach znajdujących się w trudnej sytuacji. Z pieniędzy przekazywanych gminom dofinansowane zostały posiłki wydawane w stołówkach szkolnych.
W oparciu o założenia Programu pomoc udzielana jest dzieciom do czasu podjęcia nauki w szkole podstawowej oraz uczniom do czasu ukończenia szkoły ponadpodstawowej.
W ramach Programu gminy udzielają wsparcia dzieciom i młodzieży, które spełniają warunki otrzymania pomocy wskazane w ustawie o pomocy społecznej, a także kryterium dochodowe w wysokości 150% kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej, tj. 792,00 zł na osobę w rodzinie. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, gdy uczeń albo dziecko nie spełnia wymagań, o których mowa powyżej, a wyraża chęć zjedzenia posiłku, odpowiednio dyrektor szkoły lub przedszkola informuje ośrodek pomocy społecznej, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania ucznia lub dziecka, o potrzebie udzielenia pomocy w formie posiłku.
W celu realizacji założeń Programu Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Grajewie sfinansował dożywianie dzieci, którym przyznano prawo do jednego gorącego posiłku dziennie w następujących placówkach:
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. K. I. Gałczyńskiego w Grajewie,
- Szkoła Podstawowa nr 2 im. Adama Mickiewicza w Grajewie,
- Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie,
- Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Grajewie,
- Przedszkole Miejskie nr 2 w Grajewie,
- Przedszkole Miejskie nr 6 w Grajewie,
- Żłobek Miejski w Grajewie,
- Zespół Szkół im. ks. Jana Krzysztofa Kluka w Wojewodzinie,
- Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Głuchych im. św. Filipa Smaldone w Olecku.
Program przewiduje udzielenie pomocy w jednej z trzech form: posiłek, zasiłek celowy na zakup posiłku lub żywności i świadczenie rzeczowe w postaci produktów żywnościowych. Z tej formy pomocy mogą również skorzystać osoby dorosłe zwłaszcza seniorzy, osoby samotne, chore bądź niepełnosprawne.
Realizacja programu w takiej formie możliwa jest dzięki podpisanej umowie pomiędzy Wojewodą Podlaskim a Burmistrzem Miasta Grajewo, przedmiotem której jest dofinansowanie środkami pochodzącymi z budżetu państwa, zadania własnego gminy o charakterze obowiązkowym, realizowanego w ramach wieloletniego rządowego programu: Posiłek w szkole i w domu: na lata 2019-2023.
- Szczegóły
- Autor: Administrator
Program "Wspieraj Seniora"
Program ma na celu dofinansowanie gmin w zakresie realizacji usługi wsparcia na rzecz Seniorów, którzy w obowiązującym stanie epidemii zdecydują się na pozostanie w domu. Usługa wsparcia ma polegać w szczególności na dostarczeniu zakupów zgodnie ze wskazanym przez Seniora zakresem takie jak artykuły spożywcze, środki higieny osobistej, leki, opłata rachunków lub załatwianie spraw urzędowych. podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze, środki higieny osobistej. Przy czym koszt za zakupy ponosi senior.
Program adresowany jest do osób w wieku 70 lat i więcej, które pozostaną w domu w związku z zagrożeniem zakażeniem Covid-19, w szczególnych przypadkach również do osób poniżej 70 roku życia.
Realizacja usługi wsparcia w postaci dostarczenia zakupów nie przysługuje osobie, która korzysta z usług opiekuńczych, bądź specjalistycznych usług opiekuńczych.
W ramach Programu uruchomiono specjalną infolinię dedykowaną seniorom. Dzwoniąc pod numer telefonu 22 505 11 11 osoby starsze mogą prosić o wsparcie pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grajewie. Do dnia 20.11.2020 roku do tutejszego ośrodka wpłynęło 135 zgłoszeń.
Informacje o Programie dostępne są na stronie internetowej MRiPS, pod adresem https://www.gov.pl/web/rodzina/razem-w-walce-z-koronawirusem-rzad-uruchamia-solidarnosciowy-korpus-wsparcia-seniorow
Plik do pobrania: Procedura bezpieczeństwa seniora