Wsparcie rodziny w związku z realizacją ustawy "Za życiem"
Informujemy, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Grajewie realizuje zadania związane z wejściem w życie ustawy o wspieraniu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" (Dz. U. z 2016 r. poz. 1860) http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2016/1860/1
Oprócz jednorazowego świadczenia w wysokości 4000 zł (wypłatą świadczenia zajmuje się Wydział Świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grajewie ustawa określa uprawnienia kobiet w ciąży i ich rodzin do wsparcia w zakresie dostępu do:
1) świadczeń opieki zdrowotnej;
2) instrumentów polityki na rzecz rodziny.
Wsparcie jest realizowane przez asystentów rodziny poprzez zapewnienie dostępu do informacji w zakresie rozwiązań wspierających rodziny oraz kobiety w ciąży, a w szczególności rodziny i kobiety w których przyjdzie lub przyszło na świat dziecko u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, kobiety, które otrzymały informację o tym, że ich dziecko może umrzeć w trakcie ciąży lub porodu, kobiety których dziecko umarło bezpośrednio po porodzie na skutek wad wrodzonych, kobiety, które po porodzie nie zabiorą do domu dziecka z powodu, poronienia, urodzenia dziecka martwego, urodzenia dziecka niezdolnego do życia, urodzenia dziecka obarczonego wadami wrodzonymi albo śmiertelnymi schorzeniami.
Podstawą do skorzystania z uprawnień jest zaświadczenie, które potwierdza ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu.
Kobiety posiadające dokument potwierdzający ciążę, ich rodziny i rodziny z dzieckiem posiadające zaświadczenie stwierdzające przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, posiadający specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii, ciężkie i nieodwracalne upośledzenia albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu uprawnieni są do poradnictwa, w zakresie:
Poradnictwo to jest koordynowane przez asystenta rodziny na wniosek osoby złożony do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy kierownika ośrodka pomocy społecznej.
Koordynacja polega na:
Osobą odpowiedzialną za koordynowanie pomocy i działań wynikających z Ustawy za życiem jest asystent rodziny.
Ze wsparcia asystenta rodziny można skorzystać w każdej sytuacji po złożeniu pisemnego wniosku.
Jeżeli rodzina potrzebuje wsparcia asystenta rodziny, może udać się do siedziby MOPS w Grajewie przy ul. Strażackiej 6, gdzie asystent rodziny udzieli szczegółowych informacji na temat zasad współpracy.
Pliki do pobrania:
Ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem"
Informator "Za życiem" - sprawdź, jakie uprawnienia przysługują ci w ramach Ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem"
Wzór zaświadczenia lekarskiego
Komunikat dotyczący wystawiania zaświadczeń na podstawie ustawy za życiem